Wybór idealnego dysku SSD do naszego komputera wcale nie jest taki łatwy, jak może się wydawać. Poszukując go, spotkamy się z całym natłokiem informacji – format, interfejs, magistrala, kości pamięci… Naprawdę trudno się w tym wszystkim odnaleźć. Dlatego też przedstawimy pokrótce większość pojęć, które będą potrzebne do wyboru odpowiedniego nośnika. Czy dysk SSD M.2 PCIe spełni nasze oczekiwania? Sprawdźmy!
SSD SATA a może dysk SSD M.2 PCIe NVMe – czym to się różni?
Najprościej mówiąc, dyski te różnią się interfejsem, który służy do przesyłania danych. Pierwszy z nich korzysta z technologii SATA, a drugi z NVMe. Interfejs ma ogromny wpływ na szybkość oraz wydajność nośnika. Podczas gdy SATA może osiągać zaledwie ok. 600 MB/s prędkości odczytu sekwencyjnego, szybkość NVMe dochodzi do nawet 7450 MB/s. Ponadto oba dyski różnią się również formatem. SATA najczęściej jest 2,5-calowy, z kolei SSD M.2 PCIe, jak sama nazwa wskazuje, ma format M.2, czyli jest dużo mniejszy. Nie jest podłączany dwoma przewodami jak SATA, a umieszczany jest w gnieździe na płycie głównej.
PCIe M.2, czyli standard dla dysków NVMe
Każdy dysk wykonany w technologii NVMe korzysta ze standardu PCIe. Wcześniej złącza PCIe wykorzystywane były przede wszystkim przez procesory graficzne. Dziś używają ich także dyski. Dzięki temu dostęp do danych jest dużo szybszy. Oczywiście prędkość poszczególnego nośnika zależy od generacji PCIe M.2. Najbardziej rozpowszechniona jest generacja 3.0 i 4.0. Dyski obsługujące tę pierwszą mogą osiągać ok. 3500 MB/s prędkości odczytu sekwencyjnego. PCIe 4.0 oferuje teoretycznie nawet 8000 MB/s. Niemal maksymalny limit tej generacji osiąga Samsung 990 PRO, którego szybkość odczytu wynosi 7450 MB/s*. Co ciekawe, na rynku dostępne są już dyski M.2 PCIe 5.0, których teoretyczny transfer osiąga 14000 MB/s. Póki co, są one jednak bardzo drogie.
Dysk PCIe M.2 – rodzaj pamięci NAND flash
Ze względu na rodzaj zapisywania danych pamięć NAND flash można podzielić na MLC, TLC oraz SLC. SLC umożliwia przechowywanie w każdej komórce zaledwie jednego bita informacji. Wydawałoby się, że to źle, jednak jest to najtrwalsze i jednocześnie bardzo wydajne rozwiązanie, co wiąże się również z wysoką ceną takich dysków. Najtańsze i zarazem najmniej wydajne są nośniki z pamięcią TLC, które umożliwiają zapis do 3 bitów. Z kolei dysk PCIe M.2 z technologią MLC może zapisać do 3 bitów informacji. Charakteryzuje się on bardzo dobrym stosunkiem żywotności do ceny.
Wśród technologii pamięci spotkamy również 3D NAND, w której bity układają się pionowo. Tego typu nośniki mają wysoką wytrzymałość, nie kosztują wiele, a oferują także niskie zapotrzebowanie na energię.
Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.
*Szybkość zapisu sekwencyjnego i losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego.